Choinka z szyszek to twór własnego wyrobu, który będzie świetną świąteczną dekoracją. W większości Polskich domów na czas okresu świątecznego zagości wyjątkowe drzewko. Wybór pada między choinką żywą, bądź sztuczną. Oczywiście jedno i drugie wiąże się z odpowiednimi korzyściami. Dla osób ceniących sobie cudowny zapach lasu zapewne będzie to świerk, jodła lub rzadziej sosna. Jeśli nie należysz do tej grupy i nie chcesz dokładać sobie obowiązków związanych z regularnym podlewaniem i odkurzaniem po choince to zapewne postawisz na sztuczne drzewko. Więc dlaczego nie wybrać ozdoby z szyszek na boże narodzenie? Koszt wykonania jest nie wielki, a widok cieszy oko.

Jak zrobić choinkę z szyszek?

Jeśli szukasz świątecznej inspiracji na dekoracje z szyszek sosnowych lub modrzewia to będzie to idealny pomysł. Być może mieszkasz też blisko lasu i nie wiesz co można zrobić z szyszek. Krok po kroku wytłumaczę jak samemu stworzyć taką choinkę. Cena jest niewielka, a sama świadomość że wykonaliśmy ją sami powinna budzić dumę.

choinka z szyszek

Produkty w jakie powinniśmy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem pracy:

  • pistolet do kleju, który roztopi laski i utworzy klej niezbędny do przyczepienia szyszki do szkieletu drzewa.
  • klej w laskach, myślę że do wykonania jednej choinki wysokości około 60cm powinno wystarczyć 11 lasek.
  • szyszki, tutaj będziesz musiał wybrać się do lasu i  własnoręcznie nazbierać torebkę szyszek. Nie przejmuj się że uzbierane szyszki nie są idealne tak jak na moich zdjęciach. Po zabraniu ich do domu rozsyp je przy ciepłym kaloryferze, a zobaczysz że po kilku dniach zaczną się otwierać. Najlepiej zbieraj wszelkie szyszki różnej wielkości.
  • brystol, który utworzy szkielet choinki. W zależności od tego jaką wysokość preferujesz będzie to większy lub mniejszy kawałek białego bloku.
  • lakier w spray’u, najbardziej korzystny efekt da Nam metaliczny połysk.

Ozdoba z szyszek krok po kroku.

Krok 1

W pierwszym etapie choinka z szyszek będzie stanowiła swojego rodzaju szkielet. Będzie to papierowy stożek stworzony z bloku papieru. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w pewne narzędzia matematyczne, które pozwolą Ci odrysować stożek na brystolu. Co do podstawy to proponowałbym tutaj bardziej twardszy materiał jakim jest kawałek tektury. Podsumowując niezbędny będzie z pewnością cyrkiel, linijka i ołówek. W zależności jak wysoka ma być choinka odrysuj odpowiednią siatkę stożka oraz podstawę. Następnie sklej siatkę, i podstawę. Jeśli nie wiesz jak to wykonać to na internecie jest sporo poradników jak stworzyć stożek z papieru.

Krok 2

Mając już gotową strukturę, wystarczy przyklejać do niej szyszki. Proponuję zacząć od dołu, ułożyć pasek do okoła, i przejść na warstwę wyżej. Najlepiej układać je tak by stworzyły hierarchiczną strukturę. Gdzie większe szyszki będą u podstawy, a mniejsze u samej góry. Będzie to bardzo estetycznie wyglądać. Pamiętaj, aby najładniejszą szyszkę ułożyć na samej górze jako czubek!

Krok 3

Tak gotową choinkę z szyszek pozostawić na około dzień, aby klej się utwardził. Następnie całe drzewko spryskać lakierem metalicznym. Po spryskaniu także warto odczekać kilka dni, i w zależności od upodobań ubrać drzewko. Do dekoracji możesz wykorzystać koraliki, lamki i wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Jeśli, któryś etap jest niezrozumiały piszcie problem w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej. Choinka z szyszek – zrób swoją najlepszą.

ozdoba z szyszek modrzewia