Ciasto na Boże Narodzenie – Zaskocz gości przepysznym ciastem.

Ciasto na Boże Narodzenie to zmartwienie wielu osób przyjmujących rodzinę w święta. Słodkości świąteczne to deser dzień po kolacji Wigilijnej. Jako że wakacje już za pasem i wielkimi krokami zbliżamy się do magicznego okresu to poruszę temat deserów świątecznych.

Dawniej, kiedy wszelkie artykuły spożywcze, które mamy na co dzień były trudno dostępne święta miały wyjątkowe znaczenie. Wielu osobom pomarańcze czy makownik kojarzyły się tylko z Bożym Narodzeniem. Teraz w dobie dostępności wielu produktów, nie mają już tak dużego znaczenia. Dlatego wybór ciasta na boże narodzenie jest kluczowy. To powinno być coś, czego nie jemy na co dzień. Opowiem krótko o słodkich potrawach, które królują na moim stole świątecznym. Goście, zawsze są zadowoleni i nigdy nie wybrzydzają. Natomiast po świętach rzadko kiedy zostają mi pełne blachy z ciastami.

Jakie ciasto zrobić na Boże Narodzenie?

Pierniczki to u mnie w domu obowiązkowy element słodkości kulinarnych związany z okresem Bożego Narodzenia. Posiadam wiele różnych foremek, które pozwalają na tworzenie ciasteczek w formie elementów charakterystycznych dla świąt. Jest to między innymi choinka, dzwonek, gwiazda czy śnieżynka. W zależności od przepisu warto przygotować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Czasami bywa że pierniki po upieczeniu i wystygnięciu twardnieją na kamień. Ktoś może pomyśleć, że się nie udały i wyrzucić całą blachę do kosza. Jednak wcale tak nie musi być. Po prostu muszą poleżeć kilka tygodni aż będą miękkie. Wtedy, po kilkunastodniowym leżeniu są jeszcze lepsze. Gotowe pierniki możemy ozdobić lukrem, co równie dobrze będzie się prezentować wizualnie.

ciasto na boże narodzenie - pierniczki

Drugim rodzajem wypieku jest makowiec. Nie kupuję gotowego, bo zazwyczaj polany jest lukrem i zbyt słodki. Kupuję natomiast torebkę maku, gotuję a następnie z dodatkiem cukru całość mielę. Tak więc, w ten oto sposób uzyskuję pyszną masę makową. Następnie „napycham” ją do ciasta drożdżowego i wstawiam do piekarnika, a po niedługim czasie otrzymuję pyszny makowiec. Natomiast jeśli nie lubisz się bawić możesz oczywiście skorzystać z gotowej masy, bądź kupić już upieczone ciasto.

 

Piernik świąteczny to kolejne z ciast, które goszczą u mnie na stole. Przepisy, które znajdziesz na internecie niestety nie oddają smaku najlepszego piernika. Piernik dojrzewający to ten w, którym zasmakują podniebienia Twoich gości. Dlatego na przyrządzenie go trzeba zabrać się odpowiednio wcześniej. Najlepiej miesiąc przed, aby zarówno masa jak i gotowy piernik na spokojnie leżakował i dojrzał. Gotowy piernik możemy przekroić na pół, posmarować powidłami i ponownie zestawić obydwie części.

Goście łakomi ciasta świątecznego

Podsumowując, ciasta na Boże Narodzenie to nie lada wyzwanie. Przygotuj odpowiednio swoje menu świąteczne i zadbaj, aby żołądki gości mile wspominały Twoją kuchnię. Spraw, aby każdy z nich w czymś zasmakował i nie czuł się głodny. Jeśli nie słyniesz z talentu kulinarnego to zapewne w Twoim otoczeniu możliwe że znajdują się osoby, które robią domowe ciasta na zamówienie. Takie rozwiązanie w tym przypadku będzie całkiem niezłym pomysłem.

Written by Mikolaj

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *