Opłatek wigilijny – Gdzie kupić biały i kolorowy

Opłatek wigilijny to najważniejszy element tradycji świąt Bożego Narodzenia. Gdzie kupić opłatek biały lub kolorowy dla zwierząt i ile kosztuje? W tym wpisie postaram się po krótce opisać miejsca, gdzie przed świętami możemy dostać opłatek. Według mnie najlepiej obrać tradycyjny sposób i wybrać się do kościoła. Tutaj zazwyczaj opłatek jest „co łaska”. Do wyboru masz także i nowsze metody jak opcja zakupu przez internet. Koszt opłatka online może dochodzić do ekstremalnych kwot, jednak nie jest on poświęcony. Mimo tego można zauważyć że sprzedaż internetowa wraz ze zbliżaniem się Wigilii wzrasta. Wybór to kwestia indywidualna, ja osobiście sięgam po opłatek święcony. Natomiast opłatek nieświęcony w moim domu jest w formie kolorowej, przeznaczony dla zwierzaków.

Gdzie można kupić opłatek Wigilijny?

Jeśli chodzi o zakup opłatka wigilijnego to możemy go nabyć w różny sposób. Zapewne w miejscowości w, której mieszkasz przynależysz do pewnej parafii. W kościele opłatek najczęściej święcony jest pod koniec listopada. Następnie przez kolejny miesiąc tj. Grudzień ktoś roznosi opłatek po domach. U mnie w parafii jest to organista. Mimo że miasto w, którym mieszka jest niewielkie to i tak czasem bywało że jego wizyta była dzień przez Wigilią. Jest to już troszkę późno i niechcąc czekać w niepewności na jego przybycie wolałem nabycie inną drogą. Kolejnym sposobem, aby zaopatrzyć się w opłatek na wigilię jest bezpośrednia wizyta w kościele. Po mszy świętej możemy udać się do księdza i dowiedzieć się. W ten sposób będziemy mieli święcony opłatek na Wigilii.

opłatek na boże narodzenie

Dodatkowo, na pewno kiedykolwiek robiłeś świąteczne zakupy w większych centrach handlowych. Być może widziałeś też dziewczyny przebrane za aniołki. Czasami także można dostać u nich opłatek wigilijny. Niestety nie jest on raczej poświęcony. Jeśli masz obok siebie pocztę to także jest to punkt w, którym powinieneś go dostać. Są nawet kartki pocztowe BożoNarodzeniowe z opłatkiem w środku. Jak widzisz możliwości jest wiele. Stawia to przed Nami kolejne pytanie. Mianowicie czy opłatek musi być poświęcony? Ja osobiście opłatek mam zawsze poświęcony. Zawsze przed Bożym Narodzeniem idę do spowiedzi, więc za jednym razem bez problemu można dostać opłatek po mszy.

Opłatek kolorowy dla zwierząt

Opłatek dla zwierząt nie jest poświęcony i wyróżnia go kolor różny od białego. Tradycja dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami sięga dawnych czasów. Chyba najbardziej popularna była na wsiach i mniejszych miasteczkach. Kiedyś gospodarz w noc Wigilijną dawał opłatek zwierzętom (dzieląc się z nimi w ten sposób). Miało to swoje określone znaczenie, takie jak chociażby ochrona zwierząt przed chorobami. Mówiono że dzięki temu że podzieliło się z nimi opłatkiem mają przemówić ludzkim głosem w noc Wigilijną. W dzisiejszych czasach nie zapominajmy o Naszych ukochanych zwierzakach i podzielmy się z nimi opłatkiem. Jest to bardzo miły gest i według mnie świadczy o tym że pamiętamy nawet o nich. Mimo całego zamieszania i przygotowania do świąt. Zapraszam także do moich innych wpisów jak choinka z szyszek. Opisuję w nim jak zrobić piękną ozdobę świąteczną.

Written by Mikolaj

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *